Co to są ochronniki słuchu?

Co to są ochronniki słuchu?

Huk podczas wystrzału z broni palnej może wywołać ból, ponieważ najczęściej natężenie dźwięków towarzyszących wystrzałowi może sięgać od 150 do nawet 180 dB, a wartość ta jest większa, niż generuje odrzutowiec szykujący się do startu. Brak zabezpieczenia uszu w czasie strzelania może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Czym są ochronniki słuchu?

Ochronniki są najpopularniejszym i najłatwiejszym w użytkowaniu narzędziem, które umożliwia ochronę słuchu przed nadmiernym hałasem. Dzięki ich stosowaniu słuch strzelca jest bezpieczny.

Innym sposobem na zadbanie o słuch jest stosowanie stoperów, które wykonane są z silikonu. Niestety stopery czasem powodują dyskomfort w uchu z powodu ich rozprężania się.

Rodzaje ochronników słuchu

Huk podczas wystrzału z broni palnej może wywołać ból, ponieważ najczęściej natężenie dźwięków towarzyszących wystrzałowi może sięgać od 150 do nawet 180 dB, a wartość ta jest większa, niż generuje odrzutowiec szykujący się do startu.

Wyróżnić można dwa rodzaje ochronników, którymi są:

  • ochronniki pasywne, które wyglądem przypominają słuchawki. Zbudowane są one z grubego pałąka zakładanego na głowę, który dzięki sprężynującym prętom dopasowuje się do kształtu głowy. Ochronniki są wyposażone w miękką okładzinę oraz szerokie i miękkie uszczelnienia, które chronią uszy i nie uciskają na nie,
  • ochronniki aktywne – ich kształt i budowa jest podobna do ochronników pasywnych. Aktywne ochronniki słuchu (które kupisz tutaj: https://www.specshop.pl/pol_m_Wyposazenie-taktyczne_Ochrona-sluchu-786.html) umożliwiają swobodne porozumiewanie się z innymi strzelcami, dzięki wbudowanemu aktywnemu systemowi, który wygłusza dźwięki impulsowe i jednolite. System ten pozwala słyszeć wydawane komendy i stłumić huk wystrzału. Aktywne ochronniki wyposażone są także w mikrofon, który wyłapuje słabe dźwięki, jakie wydaje otoczenie.

Jak wybrać ochronniki słuchu (chodzi o ochronniki dla strzelców)?

Podczas wyboru ochronników trzeba zwrócić uwagę na to, jak są wykonane. Muszą być one dobrej jakość i zrobione z dbałością o każdy szczegół. Tylko takie ochronniki mogą posłużyć na lata.

Kolejną ważną rzeczą jest stopień tłumienia dźwięków, który można obliczyć za pomocą metody szacunkowej, która oparta jest o dwie wartości. Ochronniki powinny być dobrane pod względem natężenia hałasu, ponieważ na dworze huk wystrzału będzie miał inną moc niż w pomieszczeniu.

Wybierając ochronniki słuchu, można także zwrócić uwagę na ich kolor. Na rynku dostępne są różnokolorowe ochronniki, które mają swoje przeznaczenie. Zaleca się, aby ochronniki w kolorze zielonym lub khaki były używane przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych, ponieważ są to kolory maskujące. Jaskrawe kolory ochronników sprawdzą się wśród myśliwych, ponieważ będą one odróżniać ich od zwierząt.