Ogólna charakterystyka zimowych butów wojskowych

Ogólna charakterystyka zimowych butów wojskowych

Buty wojskowe to konstrukcje przydające się nie tylko podczas działań militarnych, ale również polowania na zwierzynę, survivalu, turystyki pieszej czy rozgrywki paintballowej. Ich wyróżnikiem jest przede wszystkim zwiększona odporność na uszkodzenia. Poza tym posiadają szereg rozmaitych udogodnień, które gwarantują optymalną stabilizację stopy oraz doskonałą absorpcję drgań. Nosząc tego rodzaju obuwie, można się w pełni skupić na danym działaniu.

Maksymalna ochrona niezależnie od warunków atmosferycznych

Od wielu lat największą popularnością cieszą się buty wojskowe ze strony www.specshop.pl sięgające za kostkę, przeznaczone głównie na chłodne miesiące w roku. Zazwyczaj produkuje się je ze skóry naturalnej bydlęcej, która dodatkowo zostaje zaimpregnowana w celu dobrego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wilgoci i pleśni. Tańsze modele wykonane są natomiast z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. Każdy z powyższych materiałów odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną i zapewnia satysfakcjonujący komfort termiczny nawet przy ujemnej temperaturze. Jeśli chodzi o wnętrze butów, to przeważnie jest ono obszyte delikatną skórą licową o właściwościach oddychających (brak problemu z poceniem się stóp). Wszystkie elementy konstrukcyjne zszyte są za pomocą solidnych nici nylonowych. Niezwykle ważną rolę odgrywa ponadto elastyczna, bieżnikowana podeszwa stworzona z perforowanej gumy węglowej techniką kanapkową. Dba ona o odpowiednią amortyzację na dowolnej powierzchni (kamienistej, zaśnieżonej, mokrej itp.), a przy okazji jest ponadprzeciętnie odporna na ścieranie. Pozostałe kluczowe rozwiązania to system szybkiego sznurowania, miękki kołnierz zwieńczający cholewkę (poprawia szczelność), usztywniona pięta i nosek, membrana Gore-Tex, wkładka antypotna, a także wysoki język uniemożliwiający przedostanie się do środka kamyczków, ziaren piasku czy insektów.

Pamiętajmy o regularnym konserwowaniu

Zimowe buty wojskowe same w sobie charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, ale mimo wszystko warto je co jakiś czas poddawać zabiegom konserwacyjnym. Wynika to z faktu, że są eksploatowane w trudnym terenie. Oto kompleksowy proces pielęgnacji przedstawiony w kilku krokach:

  • dokładne oczyszczenie materiału z kurzu i innych zabrudzeń za pomocą szmatki nasączonej w ciepłej wodzie
  • osuszenie całości ręcznikiem papierowym (stawianie przy kaloryferze nie jest wskazane)
  • wyjęcie sznurowadeł i umycie ich w roztworze wody z płynem do naczyń
  • wtarcie w skórę cieniutkiej warstwy pasty impregnującej (najlepiej szczoteczką z miękkim włosiem)
  • pozostawienie butów do momentu całkowitego wchłonięcia pasty
  • wypolerowanie powierzchni delikatną ściereczką.