Militaria – co wchodzi w ich skład?

Militaria – co wchodzi w ich skład?

Obronność wszystkich państw jest szczególnym czynnikiem, dzięki któremu mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Obronę terenów umacniano już w czasach starożytnych, więc można śmiało stwierdzić, że ludzie mają to „we krwi”. Inwestując w obronę (czy to państwa, czy własną) niezbędne są przedmioty zwane „militariami” – można ich używać nie tylko do obrony w sytuacjach kryzysowych, lecz także do kolekcjonowania. Czym są one dokładnie i czy warto je posiadać?

MILITARIA – CO TO TAKIEGO?

Kolekcjonowanie przedmiotów militarnych jest naprawdę bardzo ciekawym zajęciem

Definicję militariów można przedstawić po prostu na żołnierzu – jest to praktycznie wszystko, co posiada. Dlatego też militaria stanowią m.in:

  • broń – jest to główny element, który wchodzi w skład listy militariów. Żołnierze oraz inni przedstawiciele służb mundurowych mają z nią styczność na co dzień – w końcu jest to nieodłączny przedmiot ich pracy.
  • obuwie – najczęściej taktyczne, choć dawniej (np. podczas II wojny) nie było ono tak profesjonalnie wykonane. Obecnie specjalne obuwie dla żołnierzy może przetrwać naprawdę wiele.
    umundurowanie – jest to „znak rozpoznawczy” jednostek wojskowych. Dzisiejsze mundury są często odporne na przetarcia oraz ogień.
  • broń sieczna – obecnie znacznie rzadziej używana przez wojsko. Dawniej była atrybutem żołnierzy (przykładem może być Imperium Rzymskie lub czasy średniowiecza).
    pozostałe (broń artyleryjska, wszelkiego rodzaju pojazdy wojskowe, granaty, miny, plecaki, maski p.gaz itp.)

CZY OSOBY CYWILNE MOGĄ POSIADAĆ PRZEDMIOTY MILITARNE?

Kolekcjonowanie przedmiotów militarnych jest naprawdę bardzo ciekawym zajęciem

Osoby cywilne często decydują się na zakup przedmiotów tzw. taktycznych. Do takich rzeczy można zaliczyć kamizelki, obuwie, latarki czy np. pałki teleskopowe do obrony koniecznej. Są to jak najbardziej legalne rzeczy i może posiadać je każdy obywatel bez żadnych zezwoleń. Jeśli chodzi o broń palną to sprawa jest oczywista – należy posiadać odpowiednie zezwolenia, a sama broń musi zostać zakupiona z legalnego źródła. Militaria starsze np. z czasów II wojny światowej można przetrzymywać w domu, lecz również potrzebne są odpowiednie zezwolenia i dowód zakupu z legalnego źródła.

CZY WARTO KOLEKCJONOWAĆ MILITARIA?

Kolekcjonowanie przedmiotów militarnych jest naprawdę bardzo ciekawym zajęciem. Można dostarczyć przy tym sobie sporą dawkę historii, ponieważ z każdym przedmiotem zazwyczaj wiąże się interesująca historia. Należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć „cienkiej linii” i nie wyjść poza obowiązujące prawo, ponieważ można mieć czasami spore problemy. Jednak mając właściwą wiedzę na ten temat, pozostaje cieszyć się z nowego hobby.