Co to jest kolimator?

Co to jest kolimator?

Kolimator jest to przyrząd celowniczy wykorzystujący zjawisko kolimacji. Proces ten polega na tym, że w jego wyniku wiązka światła ma bardzo niską rozbieżność.

Pierwszy egzemplarz kolimatora powstał już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Był on nieprzezroczysty i trzeba było mieć dużą wprawę, aby z niego korzystać. Natomiast współczesne kolimatory stanowią podstawę wyposażenia każdego żołnierza i obecnie są przezroczyste.

Zalety kolimatora

Ogromna zaletą tego urządzenia jest fakt, że pomiędzy przygotowaniem się do strzału a pociągnięciem za spust mijają jedynie sekundy. Nie ma tu potrzeby zgrywania przyrządów celowniczych, a wyświetlany punkt dokładnie wskazuje miejsce wylotu lufy. Nowoczesne kolimatory nie posiadają tzw. paralaksy, czyli przesunięcia obrazu widzianego względem punktu celowniczego. Jest to wynikiem zmiany kąta spoglądania.

Jak działa kolimator?

Kolimator ma laserową diodę ledową, której wiązka, wraz z powłoką refleksyjną, odbija się od soczewki. Tworzy się siatka, a skalibrowany z bronią kolimator trafia precyzyjnie do zakładanego punktu.

Rodzaje celowników kolimatorowych

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kolimatorów. Różnią się one między sobą zarówno budową jak i przeznaczeniem. Są to kolimatory zamknięte, holograficzne i otwarte.

Kolimator otwarty stosowany jest zarówno do broni palnej, wiatrówki, a także do rozgrywek ASG. Ma on diodę, ramki oraz szybki, które służą do wyświetlania laserowego punktu celowniczego. Pozwala to na kontrolowanie tego co dzieje się dookoła, a także zgranie celownika z celem bardzo szybko.

Kolimator zamknięty przypomina wyglądem lunetę. Jest to tzw. tubus, który ma cały układ zamknięty w środku. Pozwala to na użycie soczewek z powiększeniem. Celowniki te wykorzystywane są najczęściej w broni myśliwskiej, ponieważ stanowi dobrą ochronę przed słońcem.

Kolimator holograficzny jest odmiana kolimatora holograficznego, jednak jego działanie jest nieco inne. Punkt celowniczy nie jest projektowany na szkle, przechodzi przez hologram, a następnie do oka użytkownika. Siatka nie zasłania celu, zjawisko paralaksy zostaje zlikwidowane. Kolimatorten doskonale nadaje się do prowadzenia ognia na większą odległość.

Jak najlepiej ustawić kolimator

Celownik kolimatorowy regulować można zarówno w poziomie jak i w pionie. Siatka powinna zrywać się idealnie z celem. Najlepszym miejscem do ustawienia tego celownika będzie z pewnością strzelnica.