Co to jest kolimator i jakie są jego rodzaje?

Co to jest kolimator i jakie są jego rodzaje?

Kolimator nazywany także celownikiem kolimatorowym jest urządzeniem, wyposażonym w układ elektroniczny mający za zadanie zastąpić klasyczną muszkę. Element ten jest stosowany w broni myśliwskiej, a także w broni używanej na polu walki lub sportach strzeleckich.

Jak działa celownik kolimatorowy?

Osoba strzelająca, która patrzy przez kolimator, widzi czerwony punkt wyświetlany w soczewce celownik. Punkt ten jest widoczny, ponieważ w celowniku znajduje się wbudowane źródło światła. Czerwona kropka w czasie oddawania strzału musi być ustawiona na celu, do którego chce się trafić.

Celownik kolimatorowy wykorzystuje do działania zjawisko kolimacji, które polega na uzyskaniu wiązki światła mającej niską rozbieżność. Kolimator jest wyposażony w zasilanie, którym najczęściej jest bateria wymagająca ładowania. Niektóre modele celowników wyposażone są w zasilanie solarne.

Kolimator nazywany także celownikiem kolimatorowym jest urządzeniem, wyposażonym w układ elektroniczny mający za zadanie zastąpić klasyczną muszkę

Dzięki stosowaniu celownika kolimatorowego mamy precyzyjne pole widzenia i nie trzeba zamykać jednego oka, tak jak podczas używania klasycznych celowników.

Rodzaje kolimatorów

Kolimatory różnią się między sobą budową oraz zastosowaniem. Wyróżnić można następujące celowniki kolimatorowe:

  • zamknięte – to tubus, który ma wewnątrz układ elektroniczny. Celownik zamknięty przypomina swoim wyglądem lunetę. Dzięki takiej budowie celownik umożliwia stosowanie soczewek z powiększeniem, a także dobrze chroni przed słońcem, co umożliwia stosowanie go w broni myśliwskiej,
  • otwarte – zbudowane są z szybki, ramki oraz diody i umożliwiają dobrą widoczność tego co dzieje się w otoczeniu. Celowniki te mają swoje zastosowanie w broni palnej oraz wiatrówkach,
  • hologram – jest to celownik otwarty, w którym czerwony punkt przechodzi przez hologram i wpada do oka osoby strzelającej. Hologram stosowany jest w celu oddawania strzałów na większą odległość.

Montaż celownika kolimatorowego

Systemy montażu celownika mogą się od siebie różnić ze względu na rodzaj kolimatora. Najczęściej do montażu używana jest szyna RIS, która jest standardowym systemem montażu w krajach NATO. Czasem do zamontowania celownika potrzebny jest specjalny adapter.

Podczas używania broni palnej kolimator musi być dobrany do konkretnego rodzaju broni, ponieważ celowniki, które nie są dedykowane do danej broni, szybko mogą ulec zniszczeniu w czasie oddawanie strzałów.

Dlaczego warto używać kolimator?

Warto jest używać celownik kolimatorowy, ponieważ skraca on czas, w jakim celuje się do obiektu oraz zwiększa komfort podczas oddawania strzału w ciemnych pomieszczeniach, a także nocą.